O nás

Najděte svůj sport.
St. Stream je nově vzniklá česká značka, která se bude soustředit na prosazení skimboardingu v Česku a když to bude možné i v ostatních sousedních zemích. Věříme, že si tento sport najde své příznivce jak mezi budoucími profíky, tak mezi lidmi, kteří mají rádi zábavu během slunění na plážích.

INFORMACE O SKIMBOARDINGU

Skimboarding je sport, který vznikl v Kalifornii kvůli lehčímu a rychlejšímu překonávání mělkých lagun pro místní záchranáře. Od té doby si toto ježdění přivlastnilo hodně lidí a dnes se jedná o celosvětově rozšířený sport.

Skimboarding se rozděluje na dvě základní části. První je jízda po rovné vodě neboli flatland skimboarding, druhou pak ježdění ve vlnách.

Flatland (Inland) skimboarding je rychle se rozvíjející světový sport a to i z toho důvodu, že naskýtá možnost vyzkoušet pocit surfování i lidem, kteří nebydlí poblíž moře či oceánu. Postupem času se skimboarding dočkal mnoha inovacím a od klasického ježdění pouze po rovné vodě si jezdci staví různé skoky, raily atd. Díky tomuto se dnes všude po světě se pořádají různé soutěže, od těch lokálních až po mistrovství světa, kde jezdecká špička předvádí neuvěřitelné kousky.

KDE JEZDIT…?

Tuto otázku slyšíme velice často a odpověď je jednoduchá: „VŠUDE, KDE JE ASPOŇ PÁR CENTIMETRŮ VODY“. Po celé republice jsou pískovny, koupaliště, rybníky nebo jezera, která mají pláže s pomalu přibívající vodou… po deštích je možné jezdit v parcích nebo v zahradách na kalužích (tedy pokud je posekaná tráva).
Další možnost je tzv. urban skimování, kde se využívá jinak nepříjemných havárek vodovodních soustav nebo kaluží po dešti (toto ježdění doporučujeme pouze zdatnějším jezdcům, protože pády bývají dost na tvrdo). Jezdit se dá také na řekách, kde v létě není tolik vody a vznikají různé ostrůvky.
Jednoduše se dá také vystavět vlastní dráha kde je potřeba rovina a přísun vody. Pro výstavbu si je třeba sehnat krycí plachtu a několik metrů izolačních trubek. Krycí plachta se dá na zem, strany se obeženou trubkama, aby vznikl bazének, a pak už se jenom naleje voda (na plachtu je dobré si sehnat ještě nějakou další vrstvu, aby se neprotrhla… např. starý koberec nebo starou plachtu z návěsu, což se dá sehnat za pár korun).

JAK JEZDIT…?

V první řadě je třeba mít navoskované prkno, jinak to bude pod nohama klouzat jako čert. 🙂 Pro samotnou jízdu je potřeba uchopit prkno jednou rukou v dolní části a druhou rukou na straně horní části. Následně se pořádně rozběhnout, hodit prkno a naskočit oběma nohama. Zní to jednoduše, ale zkuste si to. :))

JAK PEČOVAT…?

  • Skimboardy jsou vyrobeny ze dřeva a to se s vodou nemá úplně v lásce, takže pokud zrovna nejezdíte, vždy vyndejte svůj skim z vody.
  • Správně použitý vosk se na slunci bude roztékat, proto se snažte prkno držet ve stínu.
  • I když jsou prkna lakována, tak jejich používáním (zvlášť na drahách, kde je písek) dochází k rychlému sedření nalakované vrstvy. Pokud chcete, aby Váš skim vydržel co nejdéle je třeba ho jednou za čas nechat rádně vysušit a poté znovu nalakovat (doporučujeme lodní lak, ale volbu necháváme na každém). Bez této péče bude prkno absorbovat vodu a brzy bude na odpis.
  • Nikdy nepokládejte prkno voskovanou stranou směrem k zemi, jinak bude vrchní část prkna jako struhadlo.

BEZPEČNOST…

  • Skimboarding je adrenalinový sport, kde dochází ke zraněním, takže doporučujeme používat ochranné pomůcky, jako jsou kloubní chrániče nebo helma.
  • Před samotným ježděním si vždy projděte dráhu a vyčistěte od kamenů nebo větví!
  • Pokud jezdíte v místech, kde nejste sami, je nutné jezdit na stranu od lidí, protože se často stane, že prkno odjede od nohou (tím dostává slušnou rychlost) a mohlo by někoho zranit.
We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.